Hudební oddělení
Hudební oddělení Národní knihovny patří mezi největší pracoviště svého druhu v České republice. O jeho založení bylo rozhodnuto bezprostředně po vzniku Československé republiky 1918. Svou činnost od počátku (1923), nejdříve pod vedením svého zakladatele, filologa a skladatele Ladislava Vycpálka, zaměřuje k shromažďování, doplňování, zpracování a systematickému zpřístupňování fondu hudebnin, publikací o hudbě a dalších speciálních materiálů, se zvláštním zřetelem k materiálům bohemikálního charakteru.
V roce 1965 bylo v Hudebním oddělení zahájeno budování Souborného hudebního katalogu (SHK) s cílem evidovat a popsat veškeré historické hudební prameny v České republice. V současnosti se tato činnost dále rozvíjí a realizuje v rámci mezinárodního soupisu hudebních pramenů RISM. V oblasti zpracování hudebních pramenů pracovníci Hudebního oddělení řeší také nová výzkumná témata:
- Notový incipitový katalog SHK
- katalog RISM
- Databáze filigránů v hudebních pramenech evidovaných v Souborném hudebním katalogu
- Online katalog hudebních tisků nakladatelství Marco Berra (1811–1855)
Hudební oddělení plní funkci českého centra v důležitých oblastech mezinárodního výzkumu na poli hudebního knihovnictví a hudební dokumentace:
FOND | STUDOVNA | PRACOVNÍCI | PUBLIKACE