Slovanská literatura
Fond světové slavistické literatury systematicky doplňuje, zpracovává, trvale uchovává a zpřístupňuje Slovanská knihovna. Bohemistická literatura je doplňována pouze výběrově, takže nedochází k nežádoucí duplicitě ve vztahu k Národní knihovně, v jejíchž sbírkách je zastoupena v úplnosti. Knižní fond Slovanské knihovny tvoří 13 oddělení: všeobecně slovanské (signatura A), bulharské (B), české a slovenské (Č), srbské, chorvatské, černohorské a bosenské (J), běloruské (K), lužickosrbské (L), makedonské (Mk), polské (P), ruské (R), oddělení ruské literatury 18. a 19. stol. (Sm), slovinské (S), ukrajinské (U), encyklopedie a slovníky (O). Slovanská knihovna má poměrně rozsáhlou sbírku rukopisů a starých tisků, vlastní také významné ucelené sbírky novějšího data, například tzv. Smirdinovu knihovnu, Rešetarovu knihovnu ragusian atd. Sbírka periodik se rozrůstá pravidelnou každoroční akvizicí o cca 350 titulů odborných slavistických časopisů a relevantních společensko-politických, odborných a kulturních časopisů a novin vydávaných jednotlivými slovanskými národy. Nejcennější část kolekce novin a časopisů tvoří periodika z fondu zrušeného Ruského zahraničního historického archivu (RZHA). Fond Slovanské knihovny dále zahrnuje řadu sbírek speciálních dokumentů listinné, umělecké, kartografické, notafilické a obrazové povahy. Akvizice Akviziční politika se důsledně řídí tematickým plánem doplňování z jednotlivých vědních oborů spojených s tematikou slovanských národů a států a jejich vzájemných vztahů: Zpřístupnění Slovanská knihovna nabízí uživatelům několik druhů katalogů.
- Přímo v prostorách knihovny mohou uživatelé využít původní lístkové katalogy (jmenný, předmětový, systematický a další) a rovněž několik lístkových katalogů a služebních bází běžně nedostupných. Budování všech lístkových katalogů bylo ukončeno v roce 1997.
- Inventární soupisy zpracovaných a katalogizovaných sbírek speciálních dokumentů jsou zpřístupněny prostřednictvím databáze Speciální sbírky Slovanské knihovny.
- Registrovaní uživatelé Slovanské knihovny mohou využít služby vzdáleného přístupu k licencovaným online zdrojům a databázím Národní knihovny ČR, v jejichž rámci jsou dostupné též odborné slavistické elektronické databáze.
- Slovanská knihovna postupně digitalizuje vybrané unikátní rukopisy a staré tisky ze svých sbírek, jež jsou dostupné v rámci digitální knihovny rukopisů a starých tisků Manuscriptorium.
- Unikátní a vzácné části sbírky periodik Slovanské knihovny jsou postupně mikrofilmovány a digitalizovány. Periodika na mikrofilmech je možné objednat prostřednictvím elektronického katalogu Slovanské knihovny do studovny Slovanské knihovny. Digitalizované tituly jsou dostupné prostřednictvím digitálního systému Kramerius.
- Informace o nových knihách ve sbírce Slovanské knihovny může uživatel získat pomocí elektronického čtvrtletníku "Přírůstky odborné literatury ve fondu Slovanské knihovny".
- Ve studovně mají uživatelé k dispozici volný výběr cca 20 000 svazků a příručku slovníků a encyklopedií o rozsahu cca 3000 svazků.
- V půjčovně je k dispozici volný výběr 120 titulů periodik.