Registrovat se vzdáleně
Vzdálená registrace je určená pro uživatele (fyzické osoby), kteří dosud nejsou v NK ČR registrovaní, viz Podmínky vzdálené registrace (příloha č. 4 Knihovního řádu).
Vzdáleně se můžete v NK ČR registrovat jedním z následujících způsobů:
- prostřednictvím bankovní identity
- prostřednictvím datové schránky
- na základě ověřeného podpisu
- na základě kvalifikovaného elektronického podpisu nebo zaručeného elektronického podpisu založeného na kvalifikovaném certifikátu
Jaké služby mají přístupné vzdáleně registrovaní uživatelé NK ČR?
Po úspěšném dokončení vzdálené registrace mohou vzdáleně registrovaní uživatelé NK ČR využívat následující služby NK ČR:
- licencované databáze
- digitalizované knihy, noviny, časopisy, které jsou v digitálních knihovnách otevřeny pouze registrovaným uživatelům knihovny - tzv. díla nedostupná na trhu
- objednání z online katalogu NK a objednávání meziknihovních služeb (do 5 požadavků) (před zpřístupněním objednaného dokumentu je nutné nejprve osobně v Hale služeb požádat o vydání čtenářského průkazu; v případě kopii dodaných prostřednictvím meziknihovních služeb je možné kopie zaslat vzdáleně registrovanému uživateli poštou také na základě předchozí úhrady poplatků za tuto službu, vzdáleně registrovaný uživatel je zároveň povinen uhradit případné poplatky spojené s realizací objednaných meziknihovních služeb)
Může vzdáleně registrovaný uživatel využívat i další služby NK ČR?
Vzdáleně registrovaný uživatel může v Hale služeb požádat osobně o vydání čtenářského průkazu a poté využívat další služby. Platnost čtenářského průkazu bude nastavena tak, aby uživatel dokončil započaté registrační období 365 dnů.
V Hale služeb uživatel uhradí poplatek za vystavení čtenářského průkazu dle platného Ceníku placených služeb a poplatků NK ČR. Při žádosti o vydání čtenářského průkazu není zohledněn bod 1.1.2 Ceníku placených služeb a poplatků NK ČR.