Hudebniny
Jako hudebniny označujeme dokumenty zachycující hudbu v písemné podobě, rozlišujeme přitom hudební tisky a hudební rukopisy. Sbírku hudebnin spravuje Hudební oddělení, spolu s řadou dalších písemných dokumentů souvisejících s hudbou, jako jsou knihy o hudbě, odborné muzikologické časopisy, korespondence či libreta. Některé materiály související s hudbou se nacházejí rovněž v dalších sbírkách Národní knihovny.
Sbírka hudebních tisků je soustavně budována od založení hudebního oddělení v roce 1923, kdy byly tištěné noty vyčleněny z ostatních fondů knihovny a získaly vlastní signaturu 59. Kromě soudobé produkce sbírka obsahuje také mnoho historických titulů z 19. a 18. století a ojediněle též starších, a to v celém spektru hudebních žánrů.
Rozsahem menší sbírka rukopisných hudebnin obsahuje především dokumenty z 18.–20. století a její součástí je i několik relativně samostatných celků, k nimž patří například hudební sbírka kantorského rodu Strachotů, sbírka z kůru kostela v Kolči či sbírka kantorského rodu Hübnerů z Dlouhého Mostu.
Samostatným kompletem je tzv. Mozartův památník, soubor pramenných dokumentů k životu a dílu Wolfganga Amadea Mozarta, stejně jako tištěných vydání a dobových opisů jeho skladeb.
Doplňování
Hudební tisky českého původu jsou doplňovány na základě povinného výtisku. Jejich druhý exemplář je uchováván Národním konzervačním fondem. Zahraniční hudebniny byly a jsou doplňovány výběrově prostřednictvím nákupů, výměn i darů, prioritou je oblast tzv. vážné hudby a hlavní důraz leží na partiturách a novodobých kritických edicích.
Zpřístupnění
Hudebniny jsou zpřístupňovány registrovaným uživatelům NK k prezenčnímu studiu ve studovně hudebního oddělení. Tištěné hudebniny jsou evidovány v online katalogu, starší lístkový katalog hudebních tisků je dostupný také v naskenované podobě. Hudební rukopisy eviduje elektronická databáze hudebních pramenů RISM (sigla CZ-Pu), lístkový katalog hudebních rukopisů se nachází v Hudebním oddělení. Tištěné hudebniny je třeba objednávat předem prostřednictvím online katalogu, rukopisné hudebniny emailem (viz níže). Digitalizované hudebniny jsou dostupné v databázi Manuscriptorium. Důležitým elektronickým zdrojem poskytujícím informace o hudebninách, zejména o souborných vydáních a dalších edičních řadách, je Index to Printed Music.
Hudební tisky | Studovna Hudebního oddělení (záznamy v online katalogu, objednat elektronicky) |
Hudební rukopisy | Studovna Hudebního oddělení (záznamy v RISM nebo lístkovém katalogu, objednat e-mailem na: oh@nkp.cz) |
Hudebniny v elektronické podobě | Licencovaná databáze Music Online (Classical Scores Library) |
Informace o edičních řadách Další elektronické hudební zdroje |
Licencovaná databáze Index to Printed Music Přehled licencovaných zdrojů NK (zde vpravo Oborové zdroje - hudba) |