Ochrana a péče o knihovní sbírky
Celkový proces ochrany a péče o knihovní sbírky je třeba chápat jako komplex činností, jejichž cílem je výrazně zpomalit nežádoucí degradační procesy a eliminovat řadu faktorů, které ohrožující fyzický stav jednotlivých exemplářů.
Tradiční knihovní fondy jsou tvořeny především organickými materiály, které podléhají přirozenému stárnutí, které má za následek jejich postupný rozpad. Jedním ze základních faktorů, které průběh tohoto rozpadu ovlivňují, jsou podmínky uložení knihovních fondů, které v sobě zahrnují teplotu a vlhkost ovzduší, čistotu prostředí z hlediska prašnosti a výskytu mikroorganismů, přítomnosti a působení polutantů a osvětlení fondů. Nevhodné skladovací podmínky mohou rozpad knihovních materiálů urychlit, vhodné podmínky ale mohou snížit rychlost rozpadu až na minimum. Pro dlouhodobé uchování knihovních sbírek je nezbytné nejen zabezpečit optimální podmínky jejich uložení, ale také zamezit nevhodné manipulaci a nadměrnému využívání originálů při vystavování, studiu a badatelských zápůjčkách.
Před odborným ošetřením exempláře je důležité nejprve vyhodnotit jeho fyzický stav a určit příčiny poškození. Při výběru vhodného postupu restaurování se vychází z poznatků získaných studiem funkce a struktury historické vazby, ze znalostí technologie výroby původních materiálů a z praktické aplikace konzervátorských metod. Dokumentace fyzického stavu vzácných exemplářů a konzervátorské průzkumy jsou nedílnou součástí komplexní ochrany fondů.
Hlavní činnosti odboru OOKF jsou zaměřeny na:
- monitorování kvality depozitářů pro ukládání knihovních fondů (měření klimatických parametrů, prachového znečištění, plynných polutantů)
- průběžnou mechanickou očistu knihovních fondů
- dezinfekci a desinsekci biologicky napadených fondů
- bezpečnost ukládání a manipulace s knihovními fondy
- výrobu ochranných obalů
- dohled nad transportem a odbornou instalací knihovních exponátů při výstavách, monitorování a zajišťování odpovídajících klimatických podmínek
- vypracování condition reports a facility reports
- průzkumy fyzického stavu knihovních fondů
- konzervátorské průzkumy s využitím spektroskopických analytických metod
- hromadnou konzervaci knihovních fondů
- individuální restaurování (komplexní, metoda in situ)
- databázové zpracování komplexní dokumentace fyzického stavu exemplářů
- knižní vazbu
- plánování a realizaci preventivních opatření proti haváriím a živelním pohromám, zvládání jejich následků
- zajištění praktických stáží, odborného vzdělávání a konzultací
- řešení výzkumných záměrů a projektů v oblasti ochrany knihovních fondů
- prezentace výsledků, publikační a přednášková činnost